PETNEHÁZA Heti foglalkozás 10

2014. április 8-án újra eljött hozzánk  Krisztián és az  édesanyja. Jó volt látni, hogy a gyerekek milyen felszabadultan fogadták. Az édesanyjától is sokkal bátrabban érdeklődtek Krisztián felől: mit szeret, hogyan tölti a mindennapjait.

A foglalkozáson  a ” Befejezetlen mondat” elnevezésű játékot szerettem volna megcsinálni, de a gyerekek olyan jól érezték magukat a kötetlen beszélgetés során, hogy ezt a feladatot otthon végezik el, leírva mit gondolnak.

9 Responses to “PETNEHÁZA Heti foglalkozás 10

 • Until I found this I thguhot I’d have to spend the day inside.

  • Dobrý den, sliÅ¡el jsem o nÄ›jakém odvdlo›aÄÄi úkapu, zajímalo by mne jak ta vÄ›c vypadá, jakou má účinost, jak má být velká a jestli má vůbec smysl jí zapojit pÅ™i tÅ™iceti litrovém kotli. DÄ›kuji

 • AnoushkaNovember 27, 2012Join in the comments on Facebook….. I am sure you want change not money….be careful what you ask for as this is going to have an effect on the service you get in future…. there are plenty of self help groups and we havealready got through to the Powers that be.,….. is £’s worth the loss of a loved one and in a no win no fee remember the lawyers win……!

 • How to brush your teeth:1) get out your tooth brush.2) get out your tooth paste.3) twist off the cap on the top of the tooth paste .4) remember to put the tooth paste on the side of the tooth brush that has the Bristle’s on it.5) squeeze the tooth paste out of the tooth past tube on to the tooth brush.

 • It’s really great that people are sharing this information.

 • What a crock! I’ve always worn a tie and if isn’t a tie then it was a bow tie and like Thom I’ll be wearing a one until the day I die.To be honest, I’ve been drowning in Mad Men style for the last two weeks. Such is my obsession I’ve designed a whole new summer wardrobe (a designer friend is having it mad in China…money bags I am not!) around the lead characters. I could argue that it’s more a period influence but if it wasn’t for the show the I doubt my OCD need for early 60’s style would be so fierce!

  • à ces exactions une seule réponse: interdire la construction de Mosquées sur les territoires occidentaux, et affamer les &lsamo; muauluqns » non intégrés et expulsion des réfractaires.Quand je lis les commentaires ci-dessus le jeu de la main tendue ne marche pas avec ces fanatiques, la Justice et l’amour Ils ne connaissent pas c’est la guerre sainte donc il faut les virer sans état d’ame.

 • Faudra déjà me dire où se trouve l’insulte , et ensuite pour expliquer mon point de vue, si la télé que tu as acheté à carrefour tombe en panne tu te plains chez qui? là c’est assez logique? client et fournisseur , j me retourne auprès de celui qui m’a fournit….

 • My mom has an ’03 Legacy wagon 2.5L auto. It’s the most soul-draining, numb, dangerously slow vehicle I’ve ever driven. Maybe a manual would take some of the displeasure out, but I will always remember smashing the pedal through an on-ramp and watching as the transmission refused to downshift… as the 65mph semi in the right lane grew ever closer. Everything else about it sucked as well, save the AWD and cargo capacity.

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>