RUDABÁNYA_Heti foglalkozás 27

Kétség sem férhetett hozzá, hogy e heti foglalkozásunk témája az önkéntesség helyett- kivételesen-  az összetartozás lesz. A gyerekekben ugyanis olyan mélyen és elevenen éltek még az október 18-ai személyes találkozó emlékei, hogy másról sem tudtak beszélni, mint a szombati élményeikről. Egymást váltották a délután folyamán a képek és a sztorik, én pedig kicsit sem bántam, hogy ezúttal eltértünk a tárgytól, mert éreztem, hogy a pályázat egyik lényeges eleme megvalósult: a kapcsolatok kialakultak, barátságok és kamaszszerelmek szövődtek iskolásaink között.

7 Responses to “RUDABÁNYA_Heti foglalkozás 27

 • Nem tudom, mikor látogat iskolánk legközelebb Petneházára, de nekünk ott a helyünk! Nekem már most hiányoznak a többiek!

  • This piece was a lifaeeckjt that saved me from drowning.

  • Big week for you! The pinwheel is lovely – the picot bindoff is really nice. And the house is so cute! I am totally drooling over the front porch and that huge bathtub. Congrats!

  • Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is really a terrific site.

  • Yes, indeed…I think this is such a wonderful way to live, especially when you live for a cause much greater than that of your own. I love the work the Passionist Community does. “Open wide the doors to Christ”. That is our responsibility! We have an moral obligation to let everyone know, in essence, they are not alone, not in this by themselves and to be there for one another just as Christ would have us to do.

  • *hehe* Oh, I SO know that feeling! The only failsafe way of remembering for me is to trail around with my Things To Do book and pop my thoughts in it immediately; I am getting better at remembering to look at the TTD book :o)What works sometimes is for me to go back to the place that I thought of the idea IMMEDIATELY … but in my ever-advancing age (!) even this can let me down, as I get so easily distracted.I can’t wait to read the “real blog post” when you remember it, Jane!

 • Már az első találkozáskor szereztem barátot. Nagyon jó volt őt újra látni. Bízom benne, hogy nem ez volt az utolsó közös élményünk!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>